ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

 До списку всіх новин
22.05.2020

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ                      

Шановні інвестори ж/м «ПАТРІОТИКА», ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», ж/к «ЕВРИКА»!
 
Засвідчуємо вам свою повагу та вважаємо за необхідне надати інформацію щодо обставин, які призвели до зупинки будівництва житлових масивів та шляхів відновлення будівництва.

Найбільш вагомим чинником, який негативно вплинув на фінансування будівництва, є обмежувальні заходи, які були застосовані Національним банком України до банку «АРКАДА» як управителя фондів фінансування будівництва.

Банк використовував прозору та ефективну модель фінансування будівництва житла, яка полягала у тому, що банк залучав депозити, за рахунок яких здійснював видачу населенню забезпечених іпотекою кредитів, кошти з яких направлялись на будівництво.

Таким чином, будівельні майданчики мали постійне джерело фінансування, інвестори – можливість побудувати доступне житло із тривалими термінами погашення іпотеки, банк –кредитний портфель з надійною та ліквідною заставою, а вкладники у депозити мали вклади з високими відсотковими ставками, які завжди вчасно обслуговувались банком за рахунок постійного потоку надходжень від погашення кредитів та відсотків за кредитами. Зазначена модель роботи банку успішно функціонувала 25 років, як під час злетів економіки України, так і під час глибоких фінансово-економічних криз. Банк завжди вчасно виконував існуючі зобов’язання і тому був взірцем стабільності серед інвесторів у нерухомість.

Національний банк України за власним рішенням призначив банку «АРКАДА» статус спеціалізованого і на початку 2019 року ввів заборону на залучення нових депозитів та зобов’язав у короткі терміни повернути вкладникам залучені банком депозити.

Таке рішення регулятора призвело до значного скорочення фінансування будівництва, оскільки більше банк не мав можливостей кредитувати інвесторів у нерухомість, а кошти, які надходили від погашення кредитів, направлялись і направляються на виконання зобов’язань перед вкладниками банку.
Іншим рішенням Національний банк України заборонив банку здійснювати продаж інвесторам нерухомості у нових будинках. Вказане рішення було катастрофічним для будівництва, яке здійснюється масштабами кварталів та мікрорайонів.

Усім є зрозумілим той факт, що за рахунок продажів перших будинків у житловому масиві фінансується розробка проєктної документації, будівництво інженерної та транспортної інфраструктури, покриваються витрати на організацію будівництва тощо. Далі за рахунок продажів іншої групи будинків розпочинається будівництво безпосередньо житлових будинків і лише за рахунок продажів останньої групи будинків завершується будівництво усіх об’єктів (включаючи фінальний благоустрій, влаштування доріг, мереж тощо).

Тобто логіка, яку використовує Національний банк щодо «заборони продажів нових будинків до завершення будівництва розпочатих будинків», є помилковою і не може застосовуватись до будівництва, яке здійснюється мікрорайонами, оскільки за рахунок продажів квартир в окремому будинку не фінансується будівництво саме цього будинку – кошти від продажів кожної квартири в кожному без виключення будинку є загальними надходженнями ФФБ і направляються на першочергові потреби фінансування будівництва житлового масиву в цілому, а не окремого конкретного будинку. В цьому полягає сутність функціонування фонду фінансування будівництва, за рахунок коштів якого здійснюється  будівництво цілих кварталів та мікрорайонів!

Тому заборона НБУ щодо продажів нових будинків в ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», який має з ж/м «ПАТРІОТИКА» спільні мережі електро- і теплопостачання і, відповідно, спільний фонд фінансування будівництва, припинила можливості банку надалі здійснювати фінансування будівництва вказаних житлових масивів. Аналогічна ситуація має місце і в ж/к «ЕВРИКА», де рішення регулятора щодо заборони продажів будинків в останній черзі будівництва фактично зупинило фінансування добудови будинків попередніх черг.

Іншим фактором, який збігся у часі із зазначеними вище, є дії окремих чиновників КМДА та депутатів Київради, які свідомо вчиняли перешкоди для будівництва ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ» та ж/к «ЕВРИКА». Частина зазначених дій висвітлена на сайті банку, іншу частину активні інвестори, які відвідували численні судові засідання, мали можливість спостерігати наочно (наприклад, представники КМДА наполегливо заперечували і надалі заперечують проти можливості будівництва житла на земельних ділянках, які Київрада виділила під будівництво житла, а департаменти КМДА видали необхідні для цього містобудівні умови та погодження).

Яскравим прикладом створення забудовнику перепон у будівництві є видача надмірних технічних умов, як наприклад, щодо будівництва шести смуг дороги по вул. Колекторна (ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ») або розширення на прилеглому до будівельного майданчика проміжку вул. Ломоносова з двох до чотирьох смуг руху з наступним звуженням поза межами майданчика знову до двох смуг. Жодному іншому забудовнику у м. Києві чиновники Київавтодору не видають подібних технічних умов.

Окремо необхідно загострити увагу на ситуації щодо компенсації забудовнику витрат, понесених ним на будівництво замовлених містом (шляхом видачі відповідних технічних умов) котельні «Позняки», магістральних мереж поза межами будівельного майданчика, а також компенсації протизаконно зруйнованої міськими службами естакади через центральний каналізаційний колектор, яка була побудована за кошти ФФБ.

Загальна сума компенсації, яка має бути сплачена вже сьогодні забудовнику за рахунок коштів місцевого бюджету, становить 560 млн. грн., не враховуючи компенсації розміру судових витрат.

Ускладнює ситуацію також ухилення структурних підрозділів КМДА від прийняття у комунальну власність побудованих забудовником інженерних мереж – це призводить до необхідності несення забудовником додаткових витрат на їх утримання, обслуговування, а в окремих випадках навіть зумовлює необхідність оплати безпосередньо енергоресурсів (електро- та теплової енергії).

Банк «АРКАДА» як управитель ФФБ «ПАТРІОТИКА», «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», «ЕВРИКА» бачить можливості для відновлення та завершення будівництва проінвестованих об’єктів, для цього необхідно досягнути наступного:
-          Національний банк має розблокувати можливість продажів квартир у запроєктованих житлових будинках у тих масивах, де забудовник вже поніс витрати на будівництво інженерно-транспортної інфраструктури;
-          Національний банк має повернути банку «АРКАДА» можливість фондувати іпотечні кредити за рахунок залучення депозитів фізичних осіб;
-          місто найближчим часом має розрахуватись за існуючими зобов’язаннями, частину яких підтверджено рішенням суду, що набуло законної сили, та повернути забудовнику кошти у сумі 560 млн. грн.;
-          Київрада має продовжити строк дії договорів оренди землі ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», в утримання та розробку якої забудовник вже вклав сотні мільйонів гривень і щодо забудови якої має чинний дозвіл на виконання будівельних робіт;
-          Департаменти КМДА мають припинити політику подвійних стандартів по відношенню до забудовників ж/м «ПАТРІОТИКА», ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», ж/к «ЕВРИКА» та надати можливість здійснювати будівництво без штучних перешкод, а також забезпечувати своєчасне прийняття до комунальної власності технічно придатних до експлуатації інженерних мереж.

Слід відзначити, що до банку як управителя надходять непоодинокі звернення довірителів, у яких порушується питання щодо цільового характеру використання коштів ФФБ та напрямків їх витрачання.

У зв’язку з цим надаємо узагальнені дані з цього питання.