ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

 До списку всіх новин
17.08.2020

ШАНОВНІ КЛІЄНТИ ТА ІНВЕСТОРИ БАНКУ «АРКАДА»

Нещодавно в електронних періодичних виданнях з’явилася некоректно висвітлена інформація щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про відчуження будівлі Банку «АРКАДА» на вул. Ольгинська, 3.

У цьому повідомленні буде надана об’єктивна інформація стосовно будівлі головного офісу банку. Просимо усіх зацікавлених споживачів інформації не реагувати на поширення недостовірних даних з цього питання, які розповсюджуються безвідповідальними оглядачами.

Просимо журналістів до публікації припущень щодо будівлі АТ АКБ «АРКАДА» звертатися до прес-служби банку за коментарями. Зі свого боку, зобов’язуємося оперативно надавати вичерпні відповіді на усі запитання.

Історія питання

Влітку 2019 року забудовник банку «АРКАДА», який є замовником будівництва ж/м «ПАТРІОТИКА» та ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», вичерпав усі наявні у нього можливості для фінансування будівництва зазначених житлових комплексів. Через тиск на забудовника з боку Київради/КМДА та підконтрольної київській міській владі ГО «Екопарк Осокорки» залучення коштів від інвесторів повністю зупинилося – інвестори остерігалися вкладати кошти в будівництво об’єктів, які хоч і мали усю необхідну дозвільну документацію, але разом з тим також мали численні судові спори з місцевою владою та особисту протидію будівництву з боку мера міста Віталія Кличка.

За таких обставин забудовник мав наступний вибір: зупинити будівництво, зняти з об’єктів будівництва охорону, розпустити підрядників та працівників, або залучити кредитні кошти для обслуговування поточних зобов’язань. Розуміючи, що відновлення зупиненого будівництва потребує витрачання колосальних коштів, забудовник прийняв рішення залучити кредитні кошти.

Не маючи ліквідного забезпечення для отримання кредиту, забудовник звернувся до АТ АКБ «АРКАДА», яке є управителем фондів фінансування будівництва, з проханням виступити майновим поручителем по кредиту.

АТ АКБ «АРКАДА», як управитель фондів фінансування будівництва, відповідно до закону зобов’язаний вживати усіх можливих заходів для досягнення мети створення фондів фінансування будівництва. Такою метою є завершення будівництва житлових будинків та передача квартир інвесторам.

Тому банк прийняв рішення допомогти забудовнику отримати необхідні кошти, які дозволять запобігти зупиненню будівництву, та виступив поручителем за кредитом, надавши будівлю головного офісу банку в іпотеку.

При прийнятті вказаного рішення АТ АКБ «АРКАДА» передусім розраховувало на виконання місцевою владою своїх зобов’язань перед забудовником, а саме на те, що Київрада/КМДА відшкодують забудовнику 365 млн. грн., які забудовник на замовленні міста за рахунок коштів інвесторів вклав у будівництво великої котельні та інженерних мереж за межами будівельного майданчика. Надаючи власну будівлю в заставу, Банк правомірно розраховував, що місто виконає свої зобов’язання перед забудовником, а забудовник за рахунок отриманих коштів здійснить повернення отриманого кредиту, звільнивши тим самим будівлю банку з іпотеки.

Як відомо, місто й досі не виконує свої зобов’язання перед забудовником щодо компенсації споруджених забудовником для міста інженерних мереж (хоча і продовжує використовувати споруджені забудовником мережі для надання комунальними підприємствами послуг населенню). У зв’язку з цим, забудовник не зміг належним чином вчасно обслуговувати зобов’язання за кредитом (а саме, за позикою, наданою Неліним О.В.).

Прострочення сплати процентів та платежів за «тіло» кредиту дало кредитору підстави для звернення стягнення на предмет іпотеки, яким є будівля головного офісу Банку «АРКАДА».

Поточний стан справ

Кредитор у відносинах з банком завжди займав позицію, що має на меті виключно отримання процентного доходу за наданою позикою і не має наміру заволодіти будівлею банку з метою її використання або наступного перепродажу.

На сьогоднішній день кредитор висловлює готовність провести реституцію і скасувати стягнення будівлі за умови повного погашення забудовником своїх зобов’язань за кредитом (позикою).

Банк та забудовник наразі спільно працюють над юридичними аспектами процедури повернення до стану, який існував до звернення стягнення на предмет іпотеки, а також над пошуком необхідних коштів.

Є достатні підстави вважати, що найближчим часом усі питання будуть вирішенні і запис в Державному реєстрі прав щодо власності АТ АКБ «АРКАДА» на будівлю головного офісу банку буде відновлено.

Коментарі щодо інформації в пресі

Розуміючи, що журналісти в пошуку «гарячих» новин надають інформацію в певній інтерпретації, яка викривляє її сутність, вважаємо за необхідне надати деякі спростування.

Щодо відсутності оскаржень з боку Банку звернення стягнення на будівлю Банку

Банку стало відомо про подію лише 14 серпня 2020 року (минула п’ятниця). За вихідні дні (15-16 серпня 2020 року) юридичною службою банку ґрунтовно опрацьовано вказану ситуацію, підготовлено три напрямки дій з метою захисту інтересів банку  (включаючи усі необхідні проекти документів) і після обрання Правлінням АТ АКБ «АРКАДА» одного з можливих шляхів повернення будівлі у власність Банку до відповідних інстанцій будуть подані необхідні звернення.

Тому інформація про бездіяльність Банку та натяки окремих журналістів про начебто мовчазну згоду Банку з ситуацією є помилковими припущеннями. Слідкуйте за ходом подій.

Щодо фактів, встановлених в межах розслідування кримінальних справ

На окремих інформаційних ресурсах зазначаються наступні тези:

-  Слідчими Головного управління Нацполіції в м. Києві розпочато розслідування кримінального провадження, в ході якого встановлено, що посадові особи Банку «АРКАДА» з іншими підприємствами створили схему з метою заволодіння коштами довірителів фонду фінансування будівництва (тобто, коштами інвесторів Банку «АРКАДА»;

-  Слідством встановлено, що спорудження будівництва зупинено у зв’язку з нецільовим використанням коштів довірителів фондів фінансування будівництва;

-  Слідство встановило, що Банк «АРКАДА» отримує від Національного банку України кредити рефінансування наявних кредитів, однак використовує отримані державні кошти з метою їх неправомірного виведення на рахунки компанії «Юг Каптіал» з подальшим привласненням;

-  Слідством встановлено, що Банк «АРКАДА» здійснює привласнення коштів довірителів фондів фінансування будівництва зо допомогою схем з використанням цінних паперів ТОВ «НМТ Інвестментс» та інших підконтрольних товариств.

Усі вищезазначені тези є скопійованими журналістом без вивчення сутності питання з ухвали Голосіївського районного суду м. Києва.

Надамо короткий опис як відбувається виникнення подібних ухвал. Слідчий Національної поліції використовуючи неперевірену інформацію та власну уяву складає припущення щодо можливого злочину та викладає його опис на папері.

Для отримання права на обшук або арешт активів компанії слідчий звертається для перевірки власних припущень до суду і отримує від суду ухвалу про право на обшук і, іноді, про накладення арешту на активи компанії.

За результатами обшуку слідчий отримує інформацію та документи, на підставі яких перевіряє власні припущення на предмет їх обґрунтованості або необґрунтованості.

У відношенні Банку «АРКАДА» існує наступний стан справ:

-  деякі журналісти опублікували припущення слідчого, викладені в ухвалах суду про право на обшук, як встановлений факт; це є непрофесійною поведінкою журналіста, оскільки усім відомо, що факти в межах кримінальних проваджень можуть міститися виключно у вироках суду;

-  в якості прикладу недостовірної інформації журналіста наведемо наступний факт: Банк «АРКАДА» останній раз отримував кредити рефінансування Нацбанку у 2010 році, який повністю повернув ще до закінчення 2015 року. З огляду на зазначене, твердження журналіста про виведення Банком кредитів рефінансування НБУ на пов'язаних юридичних осіб є нічим іншим, як механічним копіюванням змісту ухвали суду, в якій викладені припущення слідчого Нацполіції. Тобто, вказана інформація журналіста є повністю недостовірною;

-  Суд апеляційної інстанції перевірив усі доводи слідчого за результатами чого скасував  усі арешти, накладені на майно банку, як безпідставні, оскільки жодне  з припущень слідчого вилученими під час обшуку документами не підтвердились.

Таким чином, необхідно розуміти, що якщо в ухвалі суду першої інстанції, текст якої копіюють журналісти, міститься словосполучення «слідством встановлено», це означає виключно припущення слідчого, які сформовані його уявою без вивчення жодних документів.

І виключно зміст судового рішення суду апеляційної інстанції дає змогу оцінити  реальний стан справ. Зміст судового рішення суду апеляційної інстанції у справі про обшук та арешти майна щодо Банку «АРКАДА» повністю на користь Банку – усі арешти майна зняті як безпідставні. Слідчі Національної поліції м. Києва не змогли надати суду жодного доказу неправомірних дій Банку «Аркада» за результатами вивчення документів, вилучених під час обшуку.

Підсумок

АТ АКБ «АРКАДА» докладає і надалі докладатиме  максимальних зусиль для захисту інтересів Банку і його клієнтів. Банк «АРКАДА» ніколи не розглядав за можливе вихід з ринку шляхом виведення коштів довірителів або майна банку на користь третіх осіб.

Ситуація, що склалася навколо будівлі головного офісу Банку є несподіваною для Банку «Аркада», оскільки в неофіційних консультаціях з кредитором забудовника завжди головною лінією переговорного процесу була теза про те, що будівля Банку має залишатися власністю Банку.

Банк докладатиме максимальних зусиль в напрямку відновлення в Державному реєстрі прав запису про власність на будівлю Банку на ім’я АТ АКБ «АРКАДА».